Založ si blog

Humor písaný veľmi vážne

 

V dnešnej dobe ľudia hľadajúci si prácu píšu svoje životopisy podľa osvedčenej heslovitej šablóny na počítači. O samotnom pisateľovi vám takéto životopisy naznačia veľmi málo. Stratila sa poézia starých životopisov písaných rukou, v ktorých citlivý čitateľ odhalil dušu pisateľa a pochopil jeho životné položenie podľa mnohých, i nechcene pridaných informácií.

Napríklad papier. Nejeden pisateľ len tak spontánne siahol po prvom papieri, ktorý mal po ruke. Niekedy to bola stránka vytrhnutá zo zošita, alebo starý zožltnutý papier, niekto zase veľkodušne zaslal dvojhárok, ktorý potom nevedel zaplniť textom. A mnohí zaslali jeden jediný čistý papier, ktorý práve mali doma, pretože píšem i o životopisoch veľmi, veľmi starých.

Dnes v dobe počítačov sa z písma pisateľa nedá vyčítať nič. Ale niekedy to bol úžasný koncert rôznych a vždy originálnych štýlov písania. Už len to, aký písací nástroj pisateľ použil, ako bol text umiestnený, ako odvážne, či nesmelo boli jednotlivé vety uložené, koľko bolo v texte chýb, aké bolo oslovenie a hlavne podpis, prezradilo o autorovi veľmi veľa.

Nuž a najdôležitejšie a najťažšie bolo pre mnohých žiadateľov o prácu sadnúť si pred prázdny papier a napísať svoj životopis. Zhrnúť prežité dni a mesiace do niekoľkých viet a bojovať so slovami, ktoré sa spontánne tlačia na papier, prípadne… hľadať vôbec nejaké slová.

Uvediem úryvky niektorých životopisov. Neopovrhujte pisateľmi, mnohí mali veľmi ťažký život, vzdelanie nebolo vtedy samozrejmé a i keď sú tie úryvky pre nás smiešne, oni to mysleli veľmi vážne.

A pre tých mladších ešte jedno vysvetlenie: poklony socializmu boli vtedy v životopisoch očakávané.

„ Narodila som sa 25.5.1942. …po dvoch rokoch sa mi narodil synček. S manželom nežijem v spoločnej domácnosti z tých dôvodov, že má zlú pracovnú morálku a udržiava známosť s inými ženami.

Pravdivosť horeuvedených údajov potvrdzujem vlastnoručným podpisom. „

„V roku 1979 som sa oženil. Za môjho života som bol 4 krát súdne trestaný. Naposledy som sa vrátil z výkonu trestu 1.9.1981. Po tom všetkom ako som sa oženil a mám malého synčeka mienim žiť riadnym usporiadaným životom a plniť si jak pracovné, tak i manželské povinnosti.“

„Narodila som sa 16.3.1944. Pochádzam z mnohočlennej robotníckej rodiny. Otec ako zametač z nízkeho mesačného platu nemohol 7 detí dať vyškoliť, preto po vychodení 6 tried som zostala doma.

…Keďže tri sestry a jeden brat od rodičov sa odsťahovali, zostalo aj menej práce v domácnosti, rozhodla som sa nastúpiť do zamestnania a do takého, kde by moje dávne túžby boli splnené, a tak by som sa chcela zapojiť do budovateľského úsilia, k dovŕšeniu výstavby našej krásnej Socialistickej republiky. Česť práci!“

„Vec: Životospráva

T.Ž. rodená 14.5.1944 doposiaľ bytom v XY pochádzam z rodičov maloroľníka, teraz družstevníka, ktorí pracujú v družstve, keďže sme tri deti, brat starší invalid od druhej svetovej vojny, rozhodla som sa pracovať v ľahkom priemysle.

…. Keďže vidím pred sebou rozvoj Socialistickej spoločnosti a cestu k upevneniu mieru na celom svete, dúfam, že si osvojím pracovné prostriedky, ktoré tu máte. Práci česť!“

„Narodila som sa 22.6.1945 ako jedenásta zo štrnásť detí.

…Po skončení školy som sa podrobila kurzu. Moja predtucha je len tá, aby som svoje znalosti z kurzu rozširovala vo vašom závode. Nakoľko rodinné pomery u nás sú slabé, budem sa snažiť, aby som svojou prácou dopomohla k živobytiu rodiny a súčasne aj k budovaniu socializmu.“

„Vec: Životopis

Pochádzam z robotníckej rodiny a nakoľko teraz som ukončila s úspechom základnú 9.ročnú školu nemôžem o sebe viacej napísať. Chcela by som ovšem tiež sa zapojiť do budovania našej krásnej vlasti a tým prispieť k urýchleniu výstavby komunizmu našej vlasti.

Dňa 28.8.1963

J.N. „

„ 10.4.1986 Domácnosti spoločnej sme 9 členná rodina, manžel pracuje, nemám žiadne ťažkosti, môj život je v dobrom stave, nemôžem sa sťažovať.

H.K.“

„ H.B. nar. 15.7.1942

…Po siedmych rokoch som sa rozhodla, že životopis budem pokračovať vo vašom závode.“

„ Narodila som sa 19.11.1970.

… Rada sa zapájam do nejakého krúžku. Chodím aj na diskotéky a zábavy, ale v poslednom čase ma to už nebaví, radšej sedím doma. … Neviem, čo by som vám mohla ešte o sebe napísať. Mám rada i zvieratá, hovorí sa, že pes je priateľ človek. Mala som pekného vlčiaka, ale odkedy mi ho, ale to vám nebudem písať. Každý deň sme chodili na prechádzky a za ním je mi veľmi smutno, niekedy si naňho spomeniem, s ním som trávila vždy svoj voľný čas. Takto končím svoj životopis, krátky, smutný a možno aj veselý naďalej v mojom živote.“

„Moje meno je A.D., narodila som sa 25.5.1956.

… Nadovšetko, že moji súrodenci boli a sú v škole schopní vykonať a dosahovať lepšie výsledky, ja do ich kolektívu v učení zapadnúť nemôžem. Po mojom neúspešnom ukončení štúdia v ZDŠ som sa rozhodla pre váš závod. Dúfam, že splním všetko, čo bude potrebné pre vylepšenie svojho prospechu a pre vašu útechu. Takisto chcem zapadnúť do vášho kolektívu bez akýchkoľvek ťažkostí.“

„ Narodila som sa 5.2.1959.

…V predchádzajúcom zamestnaní som robila tri mesiace. Odvtedy som bola doma a robila, čo je v domácnosti napotreby. Mám krátke blond vlasy. Veľké čierne oči, malý troška dohora nos, okrúhlu tvár, tenké ústa, som strednej postavy a vtipnej povahy.“

„Životopis.

Volám sa E.K. Mám dvoch chlapcov. Bývam na ul. Osloboditeľov č.72. Nakoľko mi muž málo zarába, preto nastupujem aj ja do práce. Viac nemám čo písať. Náš život je bežný. Ráno do roboty, poobede pre deti do jaslí a domov.

K.“

„Životopis.

Narodila som sa 7.10.1957 v meste XY, kde som vychodila základnú školu. Matka pochádza z robotníckej rodiny. Otec alkoholik. Zanechal nás ešte pred 8 rokmi, jeho vzťah k práci je malicherný. Matka sa rozviedla. Základnú školu som skončila v r. 1973 s prospechom obstojným.“

A.S.“

„ Vážené súdružky a súdruhovia,

ja E.Ž. rada by som sa chcela dostaviť do vášho kolektívu, nakoľko som ešte malá, teda nemôžem sa dostať na iné pracovisko.“

„Volám sa J.V. Narodila som sa 18.3.1980. … Môj zdravotný stav je veľmi dobrý. Moja práca ma veľmi zaujíma. Rada pomáham ľuďom, spoznávam nové a zaujímavé veci. Rada cestujem, vyšívam, šijem a pletiem.

Dúfam a verím, že nájdem svoje miesto vo svete a niekde sa mi podarí zakotviť.“

„ Z.M. narodená 31.7.1959.

Preto žiadam váš podnik o prijatie do vašich služieb pričom sľubujem, že budem z mojich síl a schopností plniť úlohy vášmu vedeniu k spokojnosti s tým, že i ja budem s vedením podniku spokojná.“

„Môj životopis. 24.4.1966

Som tichej povahy, pochádzam z robotníckej rodiny. Fajčiť som začala od 18 rokov. Alkohol nepoužívam. Rada upratujem, vyšívam a čítam. To je všetko, čo by som o sebe napísala.

B.“

„Na začiatku môjho života a v priebehu asi 13 rokov ma najviac bavili hudba, príroda a práca v domácnosti.

… Život ma veľmi baví. Rada sa bavím v inteligentnej spoločnosti. Moji starí rodičia sú invalidi. Moji súrodenci pracujú ako zvárači, sústružníci. Moja celá rodina rada pracuje. Majú svoje rodiny. Žijú v socialistickej spoločnosti, ktorá im umožňuje žiť, ako sa patrí v socialistickej spoločnosti. Tak aj ja. Môj život je zasvätený práci v socialistickej spoločnosti. Ináč moje zdravie mi slúži a necítim sa chorá. Rada mám ľudí, ktorí majú radi našu vlasť a socializmus.

20.2.1976 M.M.“

„ Narodila som sa 2.8.1944. … v roku 1946 sme sa presťahovali do Čiech.

Keď som bola sedem ročná sme utratili maminku a o rok pozdejšie sme utratili otca. A tak sme sa so súrodencami dostali do detského domova v Čechách.“

„Týmto vás žiadam o prijatie do zamestnania, pretože práca je zmyslom môjho života. Doposiaľ som nikde nepracovala.“

 

Výzva pre Zuzanu Wienk

26.08.2012

Zuzana Wienk cez médiá odkazuje Hedvige: "Prepáč. Veľmi ma mrzí, že musíš žiť v tejto krajine, veľmi ma mrzí, že si musela za šesť rokov podstúpiť to, čo si podstúpila a že pre teba viac »

Spanilá jazda v modrom

11.06.2012

Policajt: - Dobrý deň, prosím vodiča tohto modrého autíčka, aby vystúpil. Z autíčka vystúpi mohutná postava v župane: - Dobrý deň, ja som vodič. Nedávno ma ním zvolili…, som Pavol viac »

Chceme čistú Gorilu

16.02.2012

Gorila chce viac diskutovať s občanmi. Včera to zahájila STV. Diskusná relácia s predstaviteľmi Gorily sa zmenila na predvolebnú politickú diskusiu zúčastnených predstaviteľov politických viac »

grilované kuracie krídelká

Clá menia jedálny lístok Američanov. Kuracinu nahrádza bravčové

17.11.2018 11:13

Američania strácajú chuť na kuracinu a konzumujú viac hovädzieho a bravčového mäsa. Jedným z hlavných dôvodov sú Trumpove clá.

nafta, benzín, tankovanie, pumpa

Ropa Brent má za sebou šiesty týždeň poklesu

17.11.2018 10:57

Cena ropy Brent uzatvorila piatkové obchodovanie miernym rastom, ale za celý týždeň ale klesla, už šiesty týždeň po sebe.

Argentina Submarine

Nezvestnú argentínsku ponorku našli po roku v 800-metrovej hĺbke

17.11.2018 10:16

Šance na záchranu námorníkov prakticky vypršali po dvoch týždňoch.

Andrej Babiš

Pietny akty na Národnej triede v Prahe sprevádza vyhrotená atmosféra

17.11.2018 10:03, aktualizované: 11:13

Obaja na Národnú triedu prišli už v noci po prílete zo zahraničia.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 15
Celková čítanosť: 35835x
Priemerná čítanosť článkov: 2389x

Autor blogu

Kategórie

Odkazy